Szkockie tradycje i zwyczaje

Kultura szkocka znacznie odbiega od brytyjskiej czy nawet irlandzkiej. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych, a zarazem rozpoznawalnych kultur. Szkota można już poznać po specyficznym stroju. Kilt, czyli męska spódnica w kratę, znany jest na całym świecie. Jest to tradycyjny ubiór szkocki zakładany podczas ważnych uroczystości i nie tylko.

Niezbędne podczas procesji baldachimy haftowane symbolami eucharystycznymi

Równie charakterystycznym elementem są dudy. Jest to narodowy instrument Szkotów. Tradycja grania na tym instrumencie praktykowana jest od kilkuset lat. Warto wspomnieć, że niemal każdy klan w Szkocji posiada nieco inny ubiór. Kilt różni się chociażby wersją kolorystyczną.

Szkoci znani są również z zamiłowania do whiskey. Ten szkocki alkohol ceniony jest na całym świecie. Szkoci są niezwykle dumni nie tylko z własnej historii, ale również i kultury. Bardzo często podkreślają swoją odrębność na tle pozostałych brytyjskich państw. Wśród Polaków dominuje przekonanie o skąpstwie Szkotów, jednak jest to jeden z wielu mitów.

Next Post

Kulinaria w Wielkiej Brytanii

czw Sie 16 , 2018
Gusta kulinarne Brytyjczyków nie odbiegają znacząco od pozostałych Europejczyków. Podczas śniadania Anglicy spożywają przeważnie bekon z jajkami oraz płatki na mleku czy tosty.