Bądź dobrym słuchaczem

Z poznawania nowych ludzi należy czerpać przyjemność. Nie może to być stresujące doświadczenie, a powinno wyzwalać w nas pozytywne emocje. Wiele osób podczas poznawania nowych osób za bardzo skupia się na sobie, a to nie wróży dobrze. Niezwykle ważne w poznawaniu nowych osób jest słuchanie.

Nie skupiaj się na sobie, nie opowiadaj kolejnej historii ze swojego życia. Daj szansę wypowiedzieć się drugiej osobie, pozwól jej się zaprezentować. Pamiętaj, że o ile przy znajomych nie krępujesz się, aby wyciągnąć smartfona odpisać na smsa, tak przy obcych może nie być to właściwe zachowanie. Rozmówca może odebrać to jako lekceważenie lub próbę urozmaicenia czymś nudnej rozmowy.

Staraj się aktywnie słuchać, utrzymuj kontakt wzrokowy, przytakuj i wyrażaj zainteresowanie. Jak to robić? Dopytuj o szczegóły danej historii, o emocje i o wszystko to, co Cię intryguje, oczywiście w granicach rozsądku. Nie wypada przy pierwszej rozmowie zadawać intymnych pytań. Pozwól nowo poznanej osobie opowiedzieć coś, wysłuchaj i pokaż, że jesteś zainteresowany.

W ten sposób wzbudzisz zaufanie i z pewnością takie zachowanie zostanie docenione.