Często stosowana jest windykacja

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, kiedy ktoś nie spłaca swoich zobowiązań. Stopniowo jego dług narasta, do tego dochodzą jeszcze odsetki, które naliczane są od niezapłaconej kwoty i które rosną stosunkowo szybko. W końcu okazuje się, że dług jest już tak duży, że naprawdę trudno jest sobie wyobrazić, że kiedyś zostanie spłacony. Jednocześnie osoba, która wykonała daną usługę chce odzyskać swoje pieniądze, a więc poszukuje kolejnych sposobów na to, aby zmusić nieuczciwego klienta do uregulowania wszystkich swoich zobowiązań.

To oznacza, że prędzej czy później spotka się on z propozycją windykacji i firmą, która zajmuje się tym w profesjonalny sposób, dzięki czemu istnieje większa szansa, że faktycznie uda się odzyskać należność.

Jakie są możliwości?

Jeżeli to my jesteśmy tą stroną pokrzywdzoną, która nie uzyskała zapłaty za wykonaną usługę, to warto się dowiedzieć, na jakie rozwiązania możemy tutaj liczyć. Przede wszystkim możemy na początku próbować sami się porozumieć i zakończyć sprawę polubownie. Będziemy mogli wysyłać monity wzywające do zapłacenia wszystkich zaległości, a nawet będziemy mogli ustalić harmonogram spłat, tak aby dłużnik wiedział, w jakich odstępach czasu, jaką kwotę ma spłacać, tak aby ta jego spłata mogła się w ogóle odbywać.

Jeśli taka będzie nasza wola, a będziemy widzieli, że dłużnik faktycznie zaczął spłacać swoje zobowiązanie, to możemy wstrzymać naliczanie dalszych odsetek. Ale jeżeli nasze wezwania nic nie dają, jeśli nasze monity nie przyczyniają się do rozpoczęcia spłaty zadłużenia, to powinniśmy zacząć szukać profesjonalnej pomocy. Wówczas możemy trafić do specjalnych firm, w których zajmują się właśnie taką spłatą zadłużenia. Może się okazać, że sam fakt, zwrócenia się przez nas do takiej firmy i wysłania przez nią odpowiedniego monitu sprawi, że dłużnik zdecyduje się na spłatę zadłużenia, albo sam będzie dążył do tego, aby została ona zakończona w polubowny sposób.

Ostatecznie sąd

Wysyłamy monity, ponaglenia, próbujemy się polubownie porozumieć, ale dłużnik nadal nie wykazuje chęci współpracy i zwrotu pieniędzy, które nam się należą? Wówczas możemy skierować taką sprawę do sądu. On się z nią zapozna, a następnie zezwoli na egzekucję komorniczą. Wówczas komornik przejmie od nas całą sprawę, sprawdzi jaki majątek ma dłużnik, czy niczego nie ukrywa, a następnie zacznie przejmować ten majątek w celu jego zlicytowania. W takich sytuacjach sami nie będziemy musieli już niczym się martwić, bo wszystkimi sprawami zajmie się za nas komornik.

On je będzie monitorował, on będzie się kontaktował z dłużnikiem i on będzie posiadał odpowiednie narzędzia, dzięki którym będziemy mogli liczyć na spłatę długów. Co więcej, jeśli do tego nie dojdzie, może się okazać, że sąd będzie mógł skazać na karę więzienia takiego dłużnika, co również może przyczynić się do tego, że szybciej spłaci on swoje zadłużenie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o ściąganie długów, to nie jesteśmy z tym sami. Jeśli nasze możliwości się wyczerpią, zawsze możemy się zwrócić do sądu, który będzie miał większą władzę w tym zakresie.