Czy żyjemy w erze coachingu?

Świat, który nas otacza bywa specyficzny. Przede wszystkim pojawiły się rzeczy i zjawiska, których kiedyś nie było wcale lub nazywały się one inaczej, a dziś stały się dla wielu z nas wręcz oczywistym standardem. Można w tym kontekście wskazać na przykład coaching. Kiedyś był on czymś niepozornym i niezbyt szeroko znanym, jednakże w pewnym momencie rozkwitł i stał się częścią życia zawodowego wielu osób. Tak się bowiem składa, że coachingowe sesje stanowią dziś wartościowe narzędzie dla licznych firm, które dokładają każdego dnia starań, aby ich zespoły pracowały jak najlepiej.

Niezbędne do tego są należyte umiejętności, wiedza teoretyczna oraz odpowiednia motywacja. Trenerzy mogą pracować nad każdym z tych aspektów i to kompleksowe podejście jest chyba jednym z kluczowych walorów coachingu jako takiego. Niektóre osoby nie czekają aż zostaną skierowane na szkolenia prowadzone przez trenerów (taką politykę stosuje aktualnie wiele przedsiębiorstw), ale zaczynają same pracować nad swoim rozwojem. Na rynku działa wielu coachów, którzy świadczą usługi na rzecz klientów. Organizowane sesje mają bardzo różne profile.

Odbywają się grupowo, jak też indywidualnie i pomagają najczęściej w wypracowaniu określonych umiejętności koniecznych do tego, aby lepiej funkcjonować w sferze zawodowej. Do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczają się treningi interpersonalne, w trakcie których uczestnik uczy się pracować w zespole i nawiązywać relacje o różnym charakterze – sprzedażowym, negocjacyjnym czym nawet czysto towarzyskim. To wszystko może przydać się w pracy. Wiele korzyści płynących z profesjonalnego coachingu Naturalnie sam coaching to za mało, aby zagwarantować sukces. Bardzo ważne jest to, aby trener był dobrze przygotowany do pracy z ludźmi.

Musi posiadać charyzmę i rzeczywiście znać techniki, które powinny cechować dobrego trenera osobistego. Z tym bywa różnie. Istnieją specjalne kursy dla coachów, ale ich poziom także bywa odmienny. Część specjalistów uważa, że najlepiej jest skorzystać z pomocy zagranicznych szkół coachingowych, zwłaszcza tych anglosaskich, ponieważ właśnie w krajach anglojęzycznych sama idea się narodziła i została przekuta na konkretne rozwiązania. Siłą rzeczy nie każdy może jednak brać udział w zagranicznych szkoleniach, dlatego ucząc się bycia trenerem w Polsce należy wybierać tylko i wyłącznie te zajęcia, których renoma nie wzbudza żadnych wątpliwości.

Wszystko wskazuje na to, że z każdym kolejnym rokiem coaching będzie coraz istotniejszy. Wraz z nim rośnie także znaczenie całej koncepcji rozwoju osobistego, który jest z zagadnieniem coachingu ściśle powiązany. Przede wszystkim chodzi bowiem o to, aby się doskonalić na różnych płaszczyznach. Bynajmniej nie jest tak, że narzędzia coachingowe znajdują swoje zastosowanie wyłącznie w biznesie i na gruncie zawodowym. Okazuje się, że techniki i umiejętności, których uczą trenerzy przydają się w codziennym funkcjonowaniu – w relacjach rodzinnych, związkowych i każdych innych.

Właśnie z tych powodów warto zainteresować się coachingiem jako takim.