Nowa Huta – nowa historia Krakowa

Od kilku lat nowym turystycznym odkryciem Krakowa jest Nowa Huta – dzielnica robotnicza zbudowana od podstaw tuż po wojnie. Kraków przyciąga turystów przede wszystkim swoimi zabytkami, muzeami, historią i bardzo bogatą ofertą kulturalną. Nowa Huta przez lata uchodziła raczej za miejsce, które turyści omijają szerokim łukiem.

W ostatnich latach zaczęło się to jednak zmieniać, a osiedle robotnicze zbudowane od podstaw w latach 50. stało się dla turystów miejscem wartym odkrycia. Największym atutem Nowej Huty jest oczywiście architektura.

Dzielnica jest bowiem prawdziwym skansenem socrealizmu. Można zobaczyć, jak w latach 50. wyobrażano sobie „idealne miasto robotnicze”.

To spora atrakcja zwłaszcza dla turystów z zagranicy, dla których PRL to prawdziwa egzotyka. Ciekawym obiektem w Nowej Hucie jest także słynna Arka Pana – kościół o unikatowej architekturze, o którego budowę mieszkańcy walczyli, organizując antykomunistyczne manifestacje. Wszystko wskazuje na to, że wraz z upływem lat rola Nowej Huty w turystyce Krakowa będzie już tylko wzrastać.

Next Post

Wychowanie to tylko 10% zachowania

czw Sty 17 , 2019
Każdy rodzic stara się jak najlepiej wychować swoje dziecko. Mama i tata dają dzieciom nagrody za dobre zachowanie i kary za złe uczynki. Czy jednak „programowanie” dziecka od dzieciństwa faktycznie