Czasami windykacja prowadzona jest przez sąd

Czy to osoby prywatne, czy to firmy, nie ma znaczenia. Czasami dzieje się tak, że ktoś nie płaci za fakturę, którą powinien zapłacić, ktoś inny nie chce zwrócić pieniędzy, które wcześniej pożyczył. To wszystko powoduje, że tacy ludzie trafiają na listę nieuczciwych dłużników, a osoba, której się te pieniądze należą, poszukuje rozwiązań, dzięki którym będzie mogła te pieniądze odzyskać. W większości przypadków windykacja odbywa się na początku dość spokojnie. Dopiero kiedy pierwsze działania nie przynoszą spodziewanych efektów, a co więcej mamy wrażenie, że dłużnik nas ignoruje, podejmowane są bardziej zdecydowane kroki i sięga się po możliwości prawne.

Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, a to oznacza, że warto się im wszystkim dokładnie przyjrzeć.

Zobaczmy jakie mamy możliwości

Przede wszystkim jeśli ktoś nie chce nam zapłacić za wykonaną pracę, to na początek możemy próbować się z nim porozumiewać polubownie. To oznacza, że możemy wysyłać przypomnienia o zapłacie, monity ponaglające, możemy dzwonić, sami możemy zaproponować przygotowanie harmonogramu spłaty. Jeśli tego typu działania nie przyniosą żadnych rezultatów, to wówczas możemy sięgnąć po pomoc profesjonalnych firm, które zajmują się windykacją. Zazwyczaj monity z ich pieczątką wyglądają już poważniej, a to oznacza, że tacy dłużnicy są bardziej skłonni zapłacić wszystkie zaległości.

Dodatkowo takie firmy windykacyjne mają większe doświadczenie w tego typu działaniach, a więc potrafią być również bardziej stanowczy i co więcej, mogą sięgać po bardziej zdecydowane środki w swoich działaniach. Niejednokrotnie groźba wpisania takiej osoby na listę dłużników niewywiązujących się ze swoich zobowiązać jest wystarczającym argumentem, żeby jednak te pieniądze zwrócić i to razem z naliczonymi odsetkami.

Co może sąd?

No, a jeżeli nawet firma windykacyjna nie jest w stanie poradzić sobie z takim zadłużeniem, jeśli nawet oni nie mogą odzyskać długu, to należy taką sprawę jak najszybciej skierować do sądu. On zapozna się z wszystkimi argumentami, a następnie podejmie odpowiednią decyzję. Zazwyczaj decyduje się na działania komornika, który może dogłębnie sprawdzić majątek dłużnika i wystawić bardziej wartościowe rzeczy na licytację, dzięki której uzyska pieniądze, które nam się należą.

Ale jeśli nawet działania komornika nie przyniosą odpowiednich rezultatów, to konieczna może się okazać kara więzienia. Wówczas taki dłużnik będzie nie tylko pozbawiony wolności, ale także jego majątek zostanie spieniężony, aby móc nas spłacić. Taka windykacja z komornikiem jest o tyle dobra, że sami praktycznie nie musimy się niczym przejmować, bo wszystko za nas robi komornik, a my możemy się zająć czymś innym. Tego typu sytuacje nigdy nie należą do przyjemności. Nie mniej, niejednokrotnie windykacja jest jedynym sposobem na to, abyśmy mogli uzyskać należne pieniądze.

Dlatego też, warto korzystać z pomocy firm, które zajmują się tym na co dzień. One mają odpowiednie doświadczenie w tym, jak powinno się taką windykację przeprowadzać.

Pieczątki znajdziesz na https://www.amb.net.pl/