Windykacją może zajmować się komornik

www.stronymarcina.pl

Bardzo często, kiedy mamy do czynienia z nieuczciwym dłużnikiem, wystarczy po prostu przesłać odpowiednie pisma ponaglające i zaproponować grafik spłat zadłużenia. Wielu dłużników korzysta z takiej możliwości, doceniają oni wyciągniętą w ich stronę rękę, a co się z tym wiąże, zaczynają się wywiązywać ze zobowiązań, dzięki czemu w końcu ten ich dług zaczyna powoli się zmniejszać, aż w końcu wszyscy mogą zapomnieć o całej sprawie. Ale jeśli dłużnik ignoruje tego typu działania, nadal nie przejawia chęci współpracy, to zadłużenie stopniowo rośnie coraz bardziej, a co się z tym wiąże, dochodzi do sytuacji, gdy coraz trudniej jest mu spłacić tą kwotę. W końcu może się okazać, że potrzebne będzie tutaj wsparcie komornika, który posiada znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o ściąganie takiego długu.

O tym pamiętajmy

Jeżeli próbujemy ściągać dług na własną rękę, to może się okazać, że nie mamy do tego odpowiednich środków. Wówczas będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy jednak mają większe możliwości. To oznacza, że jeśli nie mamy już cierpliwości, aby czekać na opamiętanie dłużnika i spłatę zadłużenia, to zawsze możemy udać się po pomoc do komornika. Najpierw sprawa będzie musiała trafić do sądu, który wyda zgodę na przeprowadzenie takich zdecydowanych działań, a następnie będziemy mogli obserwować działania komornika, które będą znacznie większe niż nasze, bo będzie on mógł sięgnąć po więcej narzędzi niż my.

To oznacza, że komornik w świetle prawa może prowadzić rozmowy i wszelkie działania, które mają na celu wykazanie faktycznego majątku dłużnika. Komornik w ramach windykacji będzie mógł określić czy dłużnik nie posiada jakiegoś ukrytego majątku i źródła dochodu, którego nie wykazuje, co także może się przyczynić do tego, że szybciej uda nam się odzyskać nasze pieniądze.

Jakie działania?

Jeżeli sprawa zostanie przekazana do komornika, to on będzie się kontaktował z dłużnikiem, a my będziemy mogli się skoncentrować na innych działaniach, które będą ważniejsze dla naszej firmy. Nie mniej warto wiedzieć, że komornik na początek może wysyłać ponaglenia, a jeśli one nic nie dadzą, to może wyznaczyć majątek, który zostanie zlicytowany, a który będzie miał szansę pokryć powstałe zadłużenie.

Jeśli dłużnik nie będzie chciał współpracować z komornikiem i będzie utrudniał jego działania, to wówczas będzie mogła interweniować policja, dzięki czemu szanse na to, że uda nam się odzyskać nasze pieniądze, znacznie wzrosną. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, że jeśli się im wszystkim przyjrzymy, to zrozumiemy, że windykacja może się odbywać na różne sposoby, a każdy kolejny będzie miał coraz więcej narzędzi do dyspozycji, dzięki którym, w końcu będziemy ją mogli zakończyć sukcesem. Pamiętajmy, że komornik ma znacznie większe możliwości niż my. Dodatkowo może on korzystać z takich rozwiązań, które dla nas nie są dostępne.

To oznacza, że jeśli mamy do czynienia z dłużnikiem, który uchyla się od zapłaty za usługę, to powinniśmy skorzystać z takiej pomocy.