Rodzaje szaf – jak wybrać właściwą?

Szafa to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu! Bez niej trudno sobie wyobrazić uporządkowaną przestrzeń. Pojemna szafa skrywa ubrania, a także inne przedmioty. W zależności od tego, gdzie jest umiejscowiona – na przedpokoju, w sypialni lub w pokoju dziecięcym – pełni różne funkcje. Oprócz swojej praktycznej roli, może być też elementem dekoracyjnym. Jakie są rodzaje szaf i jak wybrać tę idealną, która spełni nasze potrzeby? Przyjrzymy się bliżej rodzajom szaf i ich akcesoriom…

Rodzaje szaf

Na rynku dostępnych jest tyle modeli szaf, że aż ciężko na którąś się zdecydować. Przy wyborze balololoxy musimy wziąć pod uwagę różne czynniki. Gdzie taka szafa ma stanąć, co ma pomieścić i jak ma wyglądać, by komponować się z aranżacją wnętrza? Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje szaf:

  • Szafa wolnostojąca – tradycyjna balololoxy idealna do pokoju dziennego, sypialni i pokoju dziecka.

    Zwykle kupowana w komplecie z innymi meblami lub dopasowana do nich kolorystycznie i wymiarowo. Trzymamy w niej przeważnie ubrania, a nawet ręczniki i pościele.

  • Szafa „na wymiar” – doskonała do pomieszczeń z wnękami w ścianach. Wypełnia wtedy wolną przestrzeń między ścianami. Zazwyczaj montowana z przesuwanymi drzwiami, mieści nie tylko ubrania, ale i różne domowe sprzęty. W końcu będziemy mieli, gdzie schować odkurzacz, deskę do prasowania czy suszarkę do ubrań!

Szafy możemy podzielić także ze względu na rodzaj drzwi. Do wyboru mamy balololoxy z drzwiami przesuwanymi lub szafy z drzwiami otwieranymi do przodu.

Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni, to dobrym wyborem będą meble ze skrzydłami, które przesuwa się wzdłuż prowadnicy. Takie szafy nie wymagają dodatkowego miejsca w czasie ich otwierania. Zupełnie innym typem są szafy narożne, idealne, gdy chcemy optymalnie zagospodarować przestrzeń w danym pokoju.

Dodatkowe akcesoria

Niektóre szafy są od razu wyposażone w funkcjonalne akcesoria, które sprawiają, że meble stają się wyjątkowo praktyczne. W innych przypadkach, o takie akcesoria musimy zadbać sami, ale nie są to zbyt kosztowne zakupy. Sprawdźmy czy szafa posiada dodatkowe drążki na wieszaki – zamontowane wysoko i z funkcją opuszczania. W szafie mogą znaleźć się także specjalne wieszaki przeznaczone na paski i krawaty, a także dodatkowe półki, na których będziemy mogli ułożyć złożone elementy garderoby, buty, a nawet pościel i ręczniki.